::TOPLUM ÖNDERLERİ BAŞLATTI::

Toplum önderleri başlattı, sıra sosyal girişimcilerde...

Sosyal girişimcilik, toplumsal sorunların, kamu ve özel sektör yerine toplumun bireyleri tarafından çözülmesine deniyor. Birileri ortaya çıkıyor, bu sorunların nedenlerini tespit ederek çözüme yönelik yenilikçi fikirler oluşturuyorlar. Ayrıca bu çözüm yollarını toplumdaki diğer bireylerle de paylaşarak, yeni adımlar atılması için onları da harekete geçiriyorlar.

İnsanlar daha mutsuz, korku dolu, güvensiz... 21. yüzyılın teknolojisi, sağlık ve iletişim alanındaki gelişim toplumsal eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ne yazık ki bir türlü azaltamıyor. Küresel ekonomik krizler kapitalizmin aşırılıklarını daha fazla gün ışığına çıkarırken buna bir de küresel ısınma, çevre felaketleri ve iklim değişiklikleri ekleniyor... Umutsuzluk içinde beklemek mi? Eleştirip, söylenip durmak mı? Yoksa harekete geçerek sorunların bir ucundan tutmaya başlamak mı?

İşte sosyal girişimciliğin anlam kazandığı nokta tam da burası.... Belki önce işe sosyal girişimciliğin ne olduğunu hatırlatarak başlamalı..

Sosyal girişimcilik, toplumsal sorunların, kamu ve özel sektör yerine toplumun bireyleri tarafından çözülmesine deniyor. Birileri ortaya çıkıyor, bu sorunların nedenlerini tespit ederek çözüme yönelik yenilikçi fikirler oluşturuyor. Ayrıca bu çözüm yollarını toplumdaki diğer bireylerle de paylaşarak, yeni adımlar atılması için onları da harekete geçiriyorlar. Bangladeş’te ekonomi profesörü ve bankacı Muhammed Yunus'un “Bütün insanlar girişimcidir” düşüncesinden hareketle başlattığı mikro kredi sistemi ile onlarca yoksul insanı kendi işlerinin sahibi yapması en çarpıcı örneklerden biri.

Sosyal girişimcilerin ortak özelliği yüklü para ve zeka gerektiren sorunlara farklı çıkış yolları bulmakta son derece başarılı olmaları; toplumda artı değer yaratma özellikleri. Bir diğer örnek Güney Afrika'dan... Hemşire Veronica Khosa'nın geliştirdiği AIDS hastaları için bakım modeli hükümetin sağlık politikasını değiştirdi. Bill Drayton sosyal girişimcilerin öncü kuruluşu Ashoka'yı kurarak dünyanın dört bir yanından binlerce sosyal girişimciyi fonladı ve destekledi. Türkiye'de de toplum önderlerinin sayısı az değil. Okumak isteyen ama ya ailesi izin vermediği için ya yoksulluktan ya da yaşadığı bölgede yurt bulunmadığı için okuyamayan onbinlerce kız çocuğunun eğitim almasının yolunu açan Prof. Dr. Türkan Saylan; gençler için önemli bir rol model olan ve onların toplumsal duyarlılıklarının gelişmesine katkıda bulunan İbrahim Betil, yoksul kadınların ürettiklerini değerlendirip satmalarının önünü açan Kadın Emeğini Değerlendirme Derneği Başkanı Şengül Akçar, oluşturduğu gönüllü ekibi ile doğal afetlere koşan Nasuh Mahruki ve diğerleri....

Sorunlar karmaşık... Çözümler kolay değil. Ancak birileri bu sorunların çözümü için kolları sıvıyor. Dünyanın farklı yerlerinde kazanılan irili ufaklı başarılar ise bize eğer istersek dünyayı değiştirebileceğimizi açıkça gösteriyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !